تحقیق مقاله عیسی مسیح ((ع))

مشخص نشده
مشخص نشده
27
word
223 KB
3956
قیمت: ۲,۷۰۰ تومان
افزودن به سبد خرید
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله عیسی مسیح ((ع))

  آغاز آفرینش

  سالهای متمادی یا قرنهای بسیاری که تنها خدا می‌داند چه اندازه بوده بر این جهان بیکران گذشته که جز خدای بزرگ و آفریننده آن  موجودی نبود، سپس مشیت ازلی حق تعالی بر آن تعلق گرفت که موجودی یا موجوداتی بیافریند و بدین منظور آسمانها و زمین و ستارگان دیگر را آفرید و آنها را در این فضای بیکران معلق فرمود، در اینکه آسمانها قبل از زمین خلق شده است، اساسا” اولین مخلوق چه بوده است، از عمر این آسمان و زمین و سایر موجودات جاندار و غیر جاندار چقدر می‌گذرد، زمین چیست و چگونه در آن پدید آمد، ما نمی‌دانیم و هنوز نظر قاطعی درباره ‌ هیچ کدام از سؤالات فوق ابراز نشده است و شاید قرنهای دیگری هم بر عمر بشر بگذرد و نتواند جوابی برای آنها به دست بیاورد یا حتی به عجز خود در این باره اقرار کند.

  به دنبال این تحولات و پس از خلقت آسمانها و زمین و سایر موجودات، خدای سبحان اراده فرموده تا سرآمد مخلوقات و اشرف آنها یعنی انسان را بیافریند و او را خلیفه و جانشین خویش گرداند و زمین را جولانگاه او سازد و بدین منظور به فرشتگان خود فرمود: «‌ من در زمین جانشینی قرار می‌دهم.»‌ فرشتگان گفتند: «‌ در زمین کسی را قرار می‌دهی که تباهی کند و خونها بریزد و ما تو را به پاکی می‌ستاییم و تقدیس می‌گوییم.» خداوند در پاسخ گفت: « من چیزی می‌دانم که شما نمی‌دانید.» 1

  (1)سوره بقره ، آیه 30

  آغاز آفرینش آدم (ع)‌ و نافرمانی شیطان

   

  پس گفتگوی اجمالی که میان خدای تعالی و فرشتگان انجام شد، خداوند آغاز به خلقت آدم ابوالبشر و سر سلسله ‌ نوع بشر فرمود، چنانکه در قرآن کریم بدان تصریح شده است، انسان را از گل آفرید و سپس در آن از روح خویش دمید2 به دنبال این موضوع فرشتگان را مأمور کرد که به آدم سجده کنند و آنان نیز همگی بجز ابلیس بر آدم سجده کردند و فرمان الهی را انحام دادند.3تنها شیطان بود که تکبر کرد و از روی حسدی که به مقام آدم برد از انجام این فرمان سرپیچی نمود و تا هنگام رستاخیز رانده درگاه الهی شد.

  1- چنانکه در بالا اشاره شد، قرآن کریم نسل انسان را از نسل جداگانه و مستقلی        می داند که سر سلسله آنها آدم ابوالبشر بوده است و او را نیز از خاک آفریده است و موضوع تبدل انواع که چند سال است در اروپا مورد بحث قرار گرفته و طبق آن انسان را از نوع کاملی از  سایر حیوانات فرض کرده و نسل انسان را به میمون یا نوعی از ماهیها رسانده‌اند پایه و اساس عملی ندارد و فرضیه‌ای بیش نیست.

  2- آنچه در اینجا مورد بحث جمعی از مفسران و دانشمندان قرار گرفته این مطلب است که این سجده فرشتگان بر آدم (ع)‌چگونه سجده‌ای بود؟ در صورتی که سجده برای غیر خدا جایز

  نیست؟ و اجمال پاسخهایی که داده‌اند و در بحارالانوار،ج11،ص 140 بدانها اشاره شده است، این است که سجده عبادت ذاتی نیست بلکه سجده به معنای غایت خضوع و احترام برای موجود برتر است، ولی اگر این خضوع و احترام به عنوان پرستش صورت گیرد باید برای خدا باشد، و اما اگر به سبب احترام شخص بزرگ و برتری باشد، بخصوص که خدای تعالی هم بدان فرمان و دستور دهد، دلیلی بر حرمت و ناروا بودن آن وجود ندارد

  وقتی که خداوند سبحان علت این سرپیچی و تمرّد را از وی پرسید: و فرمود که «‌ چه چیز مانع سجده تو شد؟ »‌ شیطان گفت: « من از او بهترم چون مرا از آتش آفریده‌ای و او را از گل خلق کردی.»4 و با این سخن از روی خصلت نکوهیده و نفرت انگیزی که در درون وی زبانه می‌کشید پرده برداشت و تکبر و سرکشی خود را آشکار ساخت.

  آری سرکشی و تمرّد یا حسدی که به مقام آدمن برد او را از درگاه پر فیض الهی محروم ساخت و رانده درگاه الهی کرد و برای همیشه مطرود رحمت حق گردید و این فرمان درباره‌اش صادر شد.

  فاخرج منها فانک رجیم و ان علیک لعنتی الی بوم الدین5

  شیطان که ناگهان متوجه شد همه رنجها و مشقتهایی را که از راه عبادت و پرستش کشیده بود تا به مقام قرب حق تعالی برسد از بین رفت، نومیدانه معروض داشت: «‌ پروردگارا حال که چنین است پس مرا تا روز بازپسین مهلت بده و زنده‌ام بگذار!»1خدای تعالی قسمتی از حاجتش را برآورد و بدو فرمود: « تو تا آن روز معین مهلت داری و زنده خواهی ماند.»2 «‌ اما بدان که محققا‘‘ جهنم را از تو و پیزوانت پر خواهم کرد…. و وعده‌گاه گمراهانی که از تو پیروی کنند دوزخ خواهد بود…. و همگی بدانند که حزب شیطان مردمان زیانکاری هستند.»3

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  4- سوره اعراف، آیه 12.

  5- سوره ص، آیه 77 و 78.

  1و 2 - سوره ص، آیات 79 - 80 .

  3- سوره ص، آیه 85، سوره اسراء، آیه 163، سوره مجادله ‌، آیه 19.  

   

  خلقت حوا

  بدین ترتیب آدم ابوالبشر آفریده شد و مسجود فرشتگان گردید و به این مقام و شخصیت بزرگ نایل آمد که شایسته منصب خلیفه اللهی حق شود. اما هدف از این خلقت پر اهمیت و با ارزش و امتیازاتی که بدو داده شد، تنها شخص دیگر و انسانهای بیشتری به وجود آورد و ارزش واقعی و گوهر اصلی این نوع خلقت را میان افراد با تقوی و بندگان با اخلاص خود به فرشتگان بنمایاند. برای انجام این منظور به خلقت فرد دیگری از این نوع احتیاج داشت تا زوج وی گردد و نسل آدم از آن دو در جهان پدید آید.

  خدای تعالی «‌حوا » را از زیادی گلی که آدم را از آن خلق فرموده بود، خلق کرد و جان و روح در کالبدش دمید و همانند خود آدم خلقتش را کامل گردانید.

  ضمنا‘‘ خداوند به آن دو گوشزد فرمود که کینه و عدواتی را که ابلیس از شما در دل دارد فراموش نکنید و از دشمنیش غافل نشوید و مواظب باشید که کاری نکنید تا شما را از بهشت بیرون کند.

  «فقلنا یا ادم ان هذا عدولک و لزوجک فلا بخرجنکما من الجنه فتشقی»4

  اما به دلیل فریب شیطان آدم و حوا از بهشت خارج شدند و مجبور به زندگی در زمین شدند سپس از آن دو فرزندانی به نام‌های هابیل و قابیل متولد شدند بعد از مدتی آدم که در امتحانات خداوند موفق نشد فردی به نام شیث را جانشین خود ساخت این جانشینی‌ها و ازدواج نسل آدم را بزرگ کرد تا به حضرت عیسی(ع)‌ رسید. 

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله عیسی مسیح ((ع))

  فهرست:

  فهرست مطالب

   

   

   

   ابتدای آفرینش                                                                                  1

   آغاز آفرینش آدم و نافرمانی شیطان                                               2

   خلقت حوا                                                                                          4

   معرفی عیسی (ع‌)‌                                                                              5

   مریم                                                                                                    6

   ولادت عیسی (ع)‌                                                                                9

   اختلاف در کیفیت حمل و مدت آن و مکان وضع حمل                       10

   دوران کودکی و نبوت عیسی (ع)‌                                                      12

   معجزات عیسی (ع)                                                                            13

   داستان نزول مائده                                                                            13

   حواریین                                                                                             14

   تعداد حواریین و نام آنها                                                                   15

   سرانجام کار حواریون                                                                       17

   پایان کار حضرت عیسی                                                                   18

   منابع                                                                                                 20

   

  منبع:

  منابع:

   

   اثبات الوصیه، علی بن حسین مسعودی.

   اصول و روضه کافی، ثقه ‌الاسلام .

   تاریخ مروج الذهب، علی بن حسین مسعودی.

   تفسیر‌المیزان ، استاد علامه طباطبائی.

   تفسیر مفاتیح‌الغیب، امام فخر رازی.

   قصص الانبیاء، عبدالوهاب نجار.

   قصص قرآن، بلاغی و فرهنگ آن.

   قرآن کریم.

کلمات کلیدی:   - -
تحقیق در مورد عیسی, تحقیق در مورد عیسی مسیح, تحقیق در مورد مسیح, مقاله در مورد عیسی, مقاله در مورد عیسی مسیح, مقاله در مورد مسیح, تحقیق دانشجویی درباره عیسی, تحقیق دانشجویی درباره عیسی مسیح, تحقیق دانشجویی درباره مسیح, مقاله دانشجویی درباره عیسی, مقاله دانشجویی درباره عیسی مسیح, مقاله دانشجویی درباره مسیح, تحقیقات دانش آموزی در مورد عیسی, تحقیقات دانش آموزی در مورد عیسی مسیح, تحقیقات دانش آموزی در مورد مسیح, مقالات دانش آموزی در مورد عیسی, مقالات دانش آموزی در مورد عیسی مسیح, مقالات دانش آموزی در مورد مسیح

دریافت لینک دانلود به صورت خودکار بلافاصله پس از پرداخت

امکان پرداخت آنلاین از طریق کلیه کارت های عضو شتاب

ثبت سفارش
تعداد
عنوان